Štartuje Finweek – jedna z mála finančných konferencií v strednej Európe, ktorá odolala pandémii. V jej rozšírenom formáte bude jednou z tém aj finančná gramotnosť Slovákov.
B r a t i s l a v a – 18. september 2020 – Aktuálne novinky z oblasti Fintech a Insurtech boli už pravidelnou súčasťou konferencie Fintechsummit. Tá však tento rok dostala úplne novú formu. Organizátori sa rozhodli pretaviť ju do formátu štvordňového finančného festivalu. Finweek prinesie top kľúčové témy zo sveta financií poznačeného pandémiou, no dotkne sa aj finančných technológií a investícii v kríze. Jednou z dôležitých tém bude aj finančná (ne)gramotnosti Slovákov. Chýbať nebudú domáce a zahraničné kapacity, ktoré zodpovedajú nevyhnutné otázky nielen finančnej brandži, ale aj laickej verejnosti.
Spoločnosť Techsummit Events® musela tento rok kvôli koronavírusu zrušiť viaceré zo svojich konferencií a networkingových stretnutí. Výnimkou nie je ani Technologický summit, ktorý každoročne prináša aktuálne novinky z oblasti technológií a inovácii naprieč ekonomikou. Ako jedným z mála sa im však napriek tejto špecifickej dobe darí tvoriť koncepty, ktoré dávajú širší zmysel. Aktuálne prinášajú prvý vrchol sezóny, v rámci ktorého pôvodnú konferenciu Fintechsummit rozšírili na nový formát. Okrem toho pokračujú v adaptačnom procese a už druhýkrát v covid dobe prinášajú aj možnosť stretnúť sa na Networking session. Silnou motiváciou bola nutnosť venovať sa dôležitým zmenám a novým príležitostiam zo sveta financií, ktoré nás čakajú.
Pod značkou organizátora sa už 4. rok otvárajú aj témy z oblasti Fintech a Insurtech, ktoré tento rok dostali nový formát. Po 3 úspešných ročníkoch Fintechsummitu sa konferencia mení na Finweek – 4 dňový finančný festival. Štartuje už 21. – 24. septembra 2020 a verejnosti otvorí TOP kľúčové témy zo sveta financií. „Ako nevyhnutnú súčasť líderskej pozície na finančnom trhu vnímame aj otváranie širších tém, ktoré kontextovo súvisia so svetom financií. Tento rok preto prinášame novinku v podobe väčšieho formátu, ktorým pokrývame všetky relevantné témy súvisiace s otázkami finančného sveta. Finweek je našou druhou najdôležitejšou konferenciou. Veľmi nás preto teší, že nám účasť v diskusiách potvrdilo viacero spíkrov, ktorí vo svete financií patria k odbornej špičke. Okrem samotného ministra financií si budeme môcť vypočuť aj názory viceguvernéra Národnej banky Slovenska či viceprezidenta spoločnosti Mastercard. Aj vďaka nim Finweek nepochybne prinesie množstvo otázok a odpovedí, ktoré je nevyhnutné zodpovedať nielen ľuďom z finančnej brandže, ale aj bežnej verejnosti,“ hovorí Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Finweek organizuje.
Okrem Fintech a Insurtech sa terajší program rozšíril aj o viaceré prierezové témy zo sveta financií. Novinkou sú Financie v kríze, Finančná gramotnosť či Investsummit, ktorých cieľom je zodpovedať aj finančné otázky spojené s covid krízou. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa Finweek uskutoční v hybridnej forme. Účastníci sa budú opäť pripájať online, pričom miesto je možné si rezervovať TU. Súčasťou konferencie bude aj samostatný Networking event určený na diskusie a business rozhovory. Jeho kapacita je však vzhľadom na momentálnu situáciu obmedzená, miesto je možné si rezervovať TU.
Témou prvého konferenčného dňa budú Financie v kríze (COVID-19 & platby – je hotovosť minulosťou? & Digitálna mena centrálnych bánk. Covid kríza totiž tlačí na znižovanie nákladov spojených so správou a spracovaním bankoviek a mincí viac než kedykoľvek predtým. “V posledných týždňoch si zrejme mnohí z nás kladú otázku, či je hotovosť počas pandémie stále bezpečná, keďže niektorí maloobchodníci jej používanie obmedzili,” poznamenal Mark Trevor, obchodný riaditeľ Vaultex. Príprave plánov vlády na zvládnutie dopadov pandémie Covid-19 sa v súčasnosti venuje aj Ministerstvo financií SR. Ich súčasťou sú aj otázky zlepšenia vzdelávania a oblasť inovácií. “V súčasnosti čelíme veľkým výzvam. Aj v týchto ťažkých časoch však treba byť pozitívny. Veď každá výzva so sebou nesie aj príležitosti. Som si istý, že ich využijeme na to, aby sme zo Slovenska vybudovali modernú, inovatívnu a úspešnú krajinu, v ktorej sa bude šťastne žiť nám, ale aj budúcim generáciám,“ uzatvára Eduard Heger, Minister financií Slovenskej republiky.
S príchodom pandémie sa stále viac do popredia tlačia konkurenčné spôsoby hotovostnej platby. Aktuálnou výzvou je aj zavedenie globálnej digitálnej meny či digitálneho eura. “Fintech, bitcoin, Libra alebo BigTech sú pojmy, ktoré sa ešte pred desiatimi rokmi veľmi nepoužívali. Každý z nich má pritom potenciál významne zmeniť fungovanie finančného trhu, bankového sektora ale aj centrálnych bánk. Dnes už sa často diskutuje aj o digitálnych menách emitovaných centrálnymi bankami. Otázkou je, či sú najnovšie výdobytky digitalizácie hrozbou alebo príležitosťou,” hovorí Ľudovít Ódor, viceguvernér Národnej banky Slovenska. Ako sa k digitálnej globálnej mene stavajú centrálne banky? Je spoločnosť na takéto výzvy vôbec pripravená?
Finančná gramotnosť, v ktorej Slovensko výrazne zaostáva, bude témou diskusií počas druhého konferenčného dňa. Prvá z diskusií sa bude venovať nutnosti zaviesť Finančné vzdelávanie na školách. K spôsobom správneho nakladania s financiami je totiž nutné viesť už malé deti. Otázkou je jeho správne nastavenie na školách. Momentálne je čiastočne kompenzované rôznymi projektami, všeobecne však na našich školách stále chýba. “Social Innovation Relay je skvelý projekt, vďaka ktorému vstupujú na trh šikovní mladí podnikatelia. Komunikačné zručnosti, finančná gramotnosť, podnikateľské skúsenosti, tímová práca či krízový manažment sú cennými zručnosťami, ktoré naši študenti nadobúdajú,“ uviedla Eva Vargová, riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko.
Úroveň vzdelania v oblasti financií sa automaticky premieta aj do Úrovne finančnej gramotnosti na Slovensku, ktorá bude témou druhého diskusného panela. “Finančná gramotnosť slovenských domácností má nízku, a čo je horšie, klesajúcu úroveň. Na štyri základné otázky testujúce finančnú gramotnosť vedelo správne odpovedať iba 9,6% domácností. Dôsledkom finančnej negramotnosti môžu byť zlé rozhodnutia o sporení na dôchodok, voľbe úveru, výbere dôchodkových fondov či výbere finančných aktív,” objasnil Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska. S cieľom dosiahnuť želaný efekt by sme sa preto pri zavádzaní finančného vzdelávania na školách mali inšpirovať v krajinách, ktorých úroveň finančnej gramotnosti obyvateľstva sa prejavuje v prosperite celej krajiny.
V prípade pretrvávajúcej (ne)gramotnosti v oblasti financií budeme neustále čeliť Následkom zlej finančnej gramotnosti, ktoré sú vážnym problém pre celú ekonomiku. Táto problematika bude témou tretieho diskusného panela, kde rečníci poukážu nielen na problémy vznikajúce pri raste zadlženosti slovenských domácností, ale aj na vplyv nízkych úspor na schopnosť čeliť prípadným negatívnym šokom. “Ľudia peniazom nerozumejú, lebo si myslia, že ich niekto ochráni. Evidujeme množstvo sťažností, v ktorých si ľudia myslia, že hoci niečo podpísali, celé je to inak. Niekedy ide zo strany klientov až o ľahostajnosť. Mali by pochopiť aspoň to, že každý musí niesť zodpovednosť sám za seba, a že najlepším ochrancom si je každý sám. Pri úveroch vidíme, že klienti sa stále viac zadlžujú. Chce to zdravý sedliacky rozum, ktorý hovorí, že zakrývať sa máme len takou perinou, na akú máme. Pozrime sa však, koľko ľudí má na drahé autá, drahé dovolenky. Raz im však nepríde výplata a sú prekvapení, že sú v problémoch a nemajú nielen za čo jazdiť, ale ani uhrádzať splátky splátky,” vysvetlila Júlia Čilíková, výkonná riaditeľka regulácie a ochrany finančných spotrebiteľov z Národnej banky Slovenska.
Tretí deň Finweeku bude venovaný Investsummitu. Jeho nosnou témou budú sporiace a investičné možnosti, ktoré Slováci využívajú neefektívne a v nedostatočnej miere. Dôkazom je fakt, že viac ako ¾ Slovákov nemá vytvorenú dostatočne veľkú finančnú rezervu. Dôvodom môžu byť nielen chýbajúce financie, ale aj nedostatočné informácie, ktoré o sporiacich a investičných produktoch majú. Diskusia má preto aj edukatívny charakter. Jej prvou časťou bude panel o tom, Ako začať s investovaním?, kde sa spolu so spíkrami pozrieme aj na možnosti správneho rozloženia investičného portfólia. “Investovanie je veľmi prospešné a vhodné pre každého, ak sa robí jednoducho a správne. Drvivá väčšina Slovákov však tento názor nezdieľa, čoho dôvodom sú zlé skúsenosti,” hovorí Radoslav Kasík, investičný riaditeľ Finax. S investovaním sú totiž spojené viaceré riziká, preto treba vedieť, ako na to. “Úplne prvoradou úlohou je vedieť, čo chcem dosiahnuť, to znamená mať stanovený cieľ investovania. Od toho sa odvíja, ako dlho musím investovať a akú rizikovú investíciu musím zvoliť. Je naivné očakávať z bezpečnej investície krátkodobý výnos nad 10% ročne,” uvádza Ján Šebo, Chief Research Officer, Oranžová obálka.
Pre účastníkov je okrem diskusie pripravená aj jedinečná investičná príležitosť, ktorou zároveň odštartuje nultý ročník konferencie Investsummit.sk. “Naším cieľom je, aby sme pokrývali všetky témy súvisia s finančným svetom od vzdelávania, cez investície až po finančné technológie. Našou ambíciou je vytvoriť „Investičný klub“ v štýle aktívneho portálu, kde by sa pravidelne publikovali relevantné investičné príležitosti od neštandardných až po tie štandardné,” hovorí o vízii konferencie Investsummit Davy Čajko. Validáciu investičných príležitostí by mala schvaľovať nezávislá komisia odborníkov. Chýbať by nemali pravidelné stretnutia, vzdelávanie a komunikovanie investičných príležitostí na Slovensku, ale aj do zahraničia. Prvým krokom bude urobiť si počas 15 min. prezentácií v prehľad investičných príležitostí z oblastí akcií, podielových fondov, korporátnych dlhopisov, zmeniek, kapitálových dlhopisov, kryptomien, drahých kovov, nehnuteľností, alternatívnych investícií či startupov. V prípade, že registrovaný návštevník prejaví záujem o viac informácií, bude mať v druhom kroku možnosť dohodnúť si konzultáciu.
Posledným dňom Finweeku bude FinTechsummit, ktorý otvorí otázky inteligentnej finančnej budúcnosti. Diskutovať o nej bude aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku. “FinTech spoločnosti na celom svete menia odvetvie finančných služieb vysokým tempom a významne prispievajú k ekonomickej výkonnosti krajín. Faktom je, že udržateľný a ekologický hospodársky rast je založený na inováciách a Spojené kráľovstvo má v tomto ohľade čo ponúknuť. Verím, že spolupráca medzi FinTech spoločnosťami z Británie a strednej Európy bude aj naďalej pokračovať a rásť,” uviedol Nigel Baker, British Embassy Bratislava.
Prvou panelovou diskusiou FinTechsummitu bude FinTechs, TechFins alebo banky – kto bude víťaz? Banky dnes síce poskytujú balíky služieb, no v budúcnosti môže byť všetko úplne inak. Kto bude budúcim poskytovateľom bankových služieb? Môže FinTech bankám pomôcť so zachovaním si konkurencieschopnosti? Aké hrozby so sebou Fintech prináša? Čo si predstaviť pod pojmom blockchain? “Implementácia blockchain technológií v korporátnom prostredí so sebou prináša náročné výzvy spojené so správou osobných údajov. Ich prekonanie si vyžaduje čas. Napriek tomu sa verejné blockchainy zdajú byť svetlejšou budúcnosťou v omnoho širšom spektre aplikácií než privátne blockchainy,” uvádza Jan Sehnal, Erste Group IT International Head of Innovations.
Druhým panelom FinTechsummitu bude Fintech ekosystém – efektívne partnerstvá pre prosperitu, ktorých význam v dobe covid krízy len a len narastá. Aké sú kľúčové atribúty úspešného partnerstva medzi fintech, venture kapitálom, bankami a regulačnými orgánmi? Aké sú prekážky? Akú úlohu zohrávajú dozorné orgány vo FinTech ekosystéme? “Naša činnosť je ovplyvnená globalizáciou, technologickými inováciami a neustále sa meniacimi očakávaniami a správaním spotrebiteľov. Týmto výzvam je možné čeliť vďaka rýchlym rozhodnutiam, novým technologickým riešeniam, aktívnej spolupráci a účasťou na medzinárodných iniciatívach. Naším cieľom je zabezpečiť fungovanie zdravého finančného trhu orientovaného na verejné záujmy,“ uviedla Jekaterina Govina, Executive Director of Supervision Service, National Bank of Lithuania. O podobnú víziu sa usiluje aj Slovensko. “Naším cieľom je stať sa súčasťou kľúčového ekosystému finančných centier Európy. Momentálne sa snažíme pomenovať konkrétne kroky k tomu, aby sa tento cieľ stal realitou. Slovensko postupne ukotvujeme ako krajinu s inovačným potenciálom a ekosystémom, a postupne vytvárame podobu funkčnej platformy. Stále je však pred nami množstvo práce. Ako prvý a základný krok navrhujeme fungovanie regulačného sandboxu Ako prvý a základný krok navrhujeme fungovanie regulačného sandboxu tzn. začať tvoriť Fintech prostredie, ktoré tu prakticky aktuálne neexistuje. Slovensko by sa ním malo inšpirovať v Litve, ktorej sandbox prináša najväčší efekt v oblasti poskytovania licencií EMI,” poznamenal Pavol Čverha, člen asociácie FINAS.
Treťou diskusiou FinTechsummitu bude Umelá inteligencia (AI) & machine learning – kam ďalej? Aké aplikácie umelej inteligencie nachádzame v profesionálnych službách? Aké sú ich výhody a ako môžu pomôcť zvýšiť efektivitu, produktivitu a tým aj základňu klientov? Umelá inteligencia (AI) sa totiž stala popredným trendom, ktorý ovplyvňuje nielen odvetvia Fintech a Insurtech, ale aj zdravotníctvo, business inteligenciu a marketing. Zefektívňuje úlohy a znižuje náklady simuláciou ľudského správania. V oblasti Fintech má AI potenciál priniesť digitálnu revolúciu v bankovníctve. Dokáže eliminovať ľudské chyby v bankových postupoch, umožniť bankám skutočne porozumieť požiadavkám klientov či ovplyvniť príťažlivosť nebankových finančných služieb. Z pohľadu Insurtech pomáha spracovať Big Data. Umožňuje tak poisťovniam efektívnejšie spracovávať informácie či minimalizovať chyby vďaka ľahko použiteľným algoritmom. Veľkým prínosom je presnejšia predpoveď rizika s cieľom zlepšiť kvalitu služieb pre klientov.
Poslednou panelovou diskusiou bude Business blockchain & B2B Fintech – čakanie na vývoj?, ktorého pokrok môže svet financií z pohľadu digitalizácie posunúť do celkom inej sféry. Ako momentálne funguje B2B fintech? Existuje priestor pre budúci rozvoj? Čo je kľúčovou otázkou pre implementáciu obchodného blockchainu a ako znížiť náklady na jeho zavedenie? “Naša sieť je založená na novom mechanizme konsenzu, ktorý rýchlo overuje transakcie. Je postavená na bezpečnom a decentralizovanom podnikovom nasadení pri bezproblémovom fungovaní s malými distribuovanými zariadeniami internetu vecí. Je to blockchainová sieť, ktorá je nízkonákladová a je možné ju rozšíriť na státisíce uzlov so schopnosťou spracovávať dôverné aj menej dôverné transakcie,” poznamenal Darren Oliveiro-Priestnall, CEO, Atlas 3T.
Konferencia Finweek je pre Techsummit Events® vrcholom sezóny. “Postupne napĺňame víziu Slovenska ako inovačného hubu, ktorú sme si stanovili pred 5 rokmi, ešte pred uskutočnením našich doterajších 19 konferencií,” hovorí Čajko. Konferencia sa realizuje pod záštitou hlavných partnerov, ktorými sú Ministerstvo financií Slovenskej republiky a Národná banka Slovenska. Vďaka patrí aj ďalším partnerom a podporovateľom:
- Hlavní partneri: Ministerstvo financií Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska
- Partneri: British Embassy Bratislava
- Podporovatelia: Burza cenných papierov v Bratislave, a.s., ČSOB, Oracle Corporation, Raiffeisen Bank
Ďalšie informácie o pripravovanej konferencii nájdete aj na Finweek.sk a na sociálnych sieťach.